JERZY SONEK - Zasłużony dla Solidarności


 • 2017-01-20

  Miło nam poinformować, że zgodnie z uchwałą nr 1 XXVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” z dnia 24 listopada 2016r. naszemu koledze, przewodniczącemu baildonowskiego Koła Emerytów i Rencistów Jerzemu Sonkowi został nadany tytuł „ZASŁUŻONY DLA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Zaszczytny to tytuł dla naszego aktywnego działacza, którego wkład w działalność Solidarności, branży hutniczej i metalowej jest nieoceniony.

  - Nie sądziłem współpracując z wami przed laty w sekretariacie metalowców, że kiedyś jako szef Związku będę mógł was uhonorować w ten sposób - mówił Piotr Duda wręczając działaczom związkowym w sali BHP odznaczenie "Zasłużony dla NSZZ Solidarność".

  Warto przypomnieć, że Jerzy Sonek jako działacz opozycyjny z lat 1956–1989 został również odznaczony 30 września „Krzyżem Wolności i Solidarności”. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Dziękując uhonorowanym w swoim przemówieniu akcentował, że wolna Polska zaciągnęła duży dług wobec tej części kraju.

  - To nie na darmo były państwa ofiary, państwa wysiłek. Potem było też wiele rozczarowania i bólu, gdy zakłady pracy, państwa zakłady, w tym regionie często stawały się kupą złomu albo miejscem na którym budowano sklepy czy apartamentowce. Ale państwo mają to, czego nikt państwu nie odbierze - państwo stali po dobrej stronie, po stronie wartości. My dzisiaj za to dziękujemy, dzisiaj państwo polskie, Rzeczpospolita Polska dziękuje - akcentował Szarek.
  Zobacz wspomnienia Jerzego Sonka z grudnia 1981r.